Prima Ediție CARITABILiS Festival - Festivalul Faptelor Bune!

05 Septembrie 2018

COMUNICAT DE PRESĂ
Pe 8 și 9 septembrie în Piațeta Patinoar, Palas Iași are loc
Prima Ediție CARITABILiS Festival - Festivalul Faptelor Bune!

Prima Ediție CARITABILiS Festival organizată de către Centrul Diecezan Caritas Iași va avea loc în acest week-end începând cu ora 12.00 în Piațeta Patinoar din cadrul Ansamblului Urbanistic Palas.

Cu prilejul acestui eveniment ne propunem să celebrăm Ziua Internațională a Carității de pe 5 septembrie, dorind să îmbinăm armonios activitățile distractive cu bucuria de a face o faptă bună și a ne ajuta semenii.

Astfel, îi invităm pe ieșeni la două zile pline de voie bună și distracție, delicatese culinare, muzică, dans, activități educative și recreative pentru toate vârstele.

ACTIVITĂȚI ÎN CADRUL FESTIVALULUI:

MÂNCARE CU SUFLET

Sâmbătă și Duminică de la 12.00 la 22.00

Cheffa by Ciprian Feghiuș: burgers delicioși, tacos, steak și multe alte bunătăți
Salad Box
: meniu sănătos și gustos, salate variate, supe-creme, fresh-uri
Soft & Grace
: preparate surpriză gătite cu multă savoare și ingeniozitate

ACTIVITAȚI PENTRU TOATE VÂRSTELE

Sâmbătă și Duminică de la 12.00 la 20.00

Cortul Micii Bucătari: atelier de gătit pentru copii suținut de bucătarii Soft & Grace
Cortul Științei
: atelier „Micii Chimiști” susținut de Asociaţia Studenţilor Chimişti Ieşeni
Cortul Copilăriei
: face painting, forme din baloane pentru copii
Cortul Artiștilor
: ateliere de pictură pe ipsos, modelaj din plastilină, brățări din elastice
Cortul Amintirilor
: vânzare obiecte handmade create de copiii din centrul „Don Bosco” și cărți
Cortul Sănătății
: curs „Prim Ajutor”, monitorizarea sănătății

PROGRAM ARTISTIC

Sâmbătă și Duminică de la 18.00 la 20.00

Seara Pop Blues - sâmbătă, 8 septembrie

Petran Music School: voce și chitară,
Clubul de muzică Richard Oschanitzky: Sabina Străchinaru, Andreea Blezneag, Alexandra Moșoi, Bianca Dogariu

Seara Populară - duminică, 9 septembrie

Ansamblul Folcloric „Doina Carpaților”: dansuri populare
Iuliana & Anny Sescu: nai și voce

CARITATE ÎN IAȘI

Donații rechizite & activități de strângere de fonduri: toate fondurile strânse în cadrul evenimentului vor fi redirecționate către copiii proveniți din familii defavorizate din cadrul Centrului de Resurse pentru Copii și Tineri „Don Bosco” și pentru vârstnicii singuri din cadrul Domeniul pentru Vârstnici și Persoane cu Dizabilități

La fiecare cort cu activități vom avea urne pentru donații, fiecare participant va putea susține cauzele noastre după buna apreciere.

Le mulțumim partenerilor culinari, artistici, media, sponsorilor, angajaților CDC, voluntarilor și tuturor susținătorilor care au încurajat și au crezut în cauza noastră. Suntem recunoscători pentru tot ajutorul și implicarea ce au dus la realizarea acestui proiect de suflet. Sperăm ca publicul ieșean să ni se alăture într-un numar cât mai mare în aceste două zile la CARITABILiS Festival și împreună să ne bucurăm, să sărbătorim și să contribuim prin fapte bune la  binele celor mai puțin norocoși.

Mai multe detalii despre festival găsiți pe pagina de Facebook a evenimentului: facebook

Partener Principal: United Business Center Iași

Partener Cultural: Casa de Cultură a Studenților Iași