Centrul Diecezan Caritas Iaşi angajează Responsabil resurse umane, 4 h/zi, perioadă determintă

Cerinţe:

- studii superioare de specialitate
- experiență profesională specifică de min 1 an;
- abilităţi de comunicare şi interrelaţionare;
- capacitate de adaptare la medii şi situaţii noi;

Centrul Diecezan Caritas Iași, în calitate de beneficiar, anunță începerea proiectului A.M.I.C.- Acțiuni Multiple și Integrate pentru Comunitate -cod proiect 115048

Proiectul va fi implementat alături de partenerii Primăria Comunei Preutești și Școala Gimnazială Preutești, jud Suceava.

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă reducerea numărului de persoane aflate în risc de sărăcie și excluziune socială prin dezvoltarea și implementarea de măsuri integrate: oferirea de servicii sociale (educaționale, consiliere, mediere, formare profesională), medicale (servicii stomatologice, servicii oftalmologice) și socio-medicale (servicii de îngrijire la domiciuliu) pentru un număr de 560 persoane din comunitatea marginalizată (non romă) din comuna Preutești, județul Suceava.

Obiectivele specifice ale proiectului:

1. Reducerea fenomenului de părăsire timpurie a școlii prin dezvoltare de servicii educaționale pentru preșcolari, servicii tip ”scoala după scoala” și oferirea de pachete integrate pentru 95 elevi din comunitatea marginalizată vizată în proiect.

2. Creșterea gradului de integrare pe piața muncii pentru un număr de 308 persoane prin oferirea de măsuri integrate de ocupare: informare, consiliere, formare profesională și mediere ocupațională, în perioada de implementare a proiectului.

3. Creșterea gradului de ocupare pe piața muncii și stimularea ocupării pe cont propriu a unui număr de 93 pers din comunitatea marginalizată, prin oferirea de facilități, atât pentru angajat cât și pentru angajator în perioada de implementare a proiectului.

4. Creșterea calității vieții pentru un număr de 560 de persoane din comunitatea marginalizată prin oferirea de servicii socio-medicale, sociale, îmbunătățirea condițiilor de locuit și asistență juridică în cele 36 de luni de implementare a proiectului.

5. Creșterea gradului de implicare activă a membrilor comunității în viața socială și facilitarea dezvoltării de parteneriate pentru soluționarea problemelor socio-economice.

Principalele activități ce vor fi derulate în cadrul proiectului:

• Sprijin pentru cresterea accesului si participarii la educatie
  • Sprijin pentru accesul si/sau mentinerea pe piata muncii
  • Sustinerea antreprenoriatului in cadrul comunitatii, inclusiv a ocuparii pe cont-propriu
  • Sprijinirea dezvoltarii/furnizarii de servicii sociale/ furnizarea de servicii, inclusiv in cadrul centrelor comunitare integrate (medico-sociale)
  • Activitati de imbunatatire a conditiilor de locuit ale persoanelor din grupul tinta
  • Activitati de asistenta juridica pentru reglementari acte
  • Actiuni de voluntariat si abordare participativa in rezolvarea problemelor comunitatii

Rezultatele așteptate în urma implementării proiectului sunt:

• 95 de elevi beneficiari de servicii educaționale;
  • 190 de părinți beneficiari de servicii de educație parentală;
  • 288 persoane participante la formare; 200 de persoane certificate;
  • 10 ucenici certificați; 120 subvenții angajatori program ucenicie (10 ucenici *12 luni);
  • 81 persoane angajate, 81 subvenții pentru angajatori * 12 luni;
  • 12 antreprenori; 12 subventii de 25 000 euro
  • 6 caravane de recrutare a grupului țintă, 300 de participanți ;
  • 72 de seminarii motivaționale, 308 de participant;
  • 2 burse a locurilor de muncă realizate, 220 de participanți;
  • 308 de persoane beneficiare de consiliere antreprenorială;
  • 12 subvenții antreprenoriale acordate; 12 planuri de afaceri selectate; 12 afaceri înființate;
  • 1 centru comunitar multifuncțional integrat înființat;
  • 80 beneficiari de servicii de îngrijire la domiciliu;
  • 157 beneficiari de servicii medicale specializate – stomatologie;
  • 408 consulații oftalmologice, 100 de perechi de ochelari oferite;
  • 3 campanii de conștientizare a valorilor familiale și reducerea violenței domestice;
  • 3 campanii de promovare a unui stil de viața sănătos;
  • 160 mp spațiu locativ reabilitat; 10 panouri solare și instalație încălzire apa instalate;
  • 115 persoane asistate în reglemetare documente;
  • 12 acțiuni de implicare activă și voluntariat protejare mediu, 700 de participanți;
  • 6 workshop-uri de rezolvare a problemelor comunității; 15 participanți/workshop;
  • o rețea partenerială creată și consolidată.

Valoarea totală a proiectului este de
16,989,905.36 lei din care 16,902,064.15 lei
valoare nerambursabilă UE.

Perioada de derulare a proiectului este: 12 februarie 2018 – 11 februarie 2021.

Proiectul este cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020.

Mai multe informaţii privind acest proiect puteţi obţine la numărul de telefon 0232-210085 / 0743627710, e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..

Persoană de contact: Anca Diana Maftei, manager proiect.

Centrul Diecezan Caritas Iaşi anunţă scoaterea la concurs pentru postul de asistent social în cadrul Proiectului „Servicii de Îngrijire la Domiciliu”, în Huși, cu normă de 8 ore.