În perioada 21-22 noiembrie 2017, un grup de 5 angajați ai Centrului Diecezan Caritas Iași au participat la un workshop pe tema Protecției copilului. Activitatea a avut loc la București, formatori fiind cei de la CRIC – din Republica Moldova. Organizația Child Rights Information Center Moldova a conceput 2 zile de formare care au avut drept scop sprijinirea organizațiilor prezente în a-și contura o politică de protecție a copilului, adaptată realității organizaționale și în complementaritate cu categoriile de beneficiari cu care fiecare lucrează.

Joi, 16.11.2017, beneficiarii și voluntarii Centrului de Resurse pentru Familii, program integrat în cadrul Domeniului Copii, Tineri, Familii al Centrului Diecezan Caritas Iași au avut parte de un nou grup de suport sub egida unui stil de viață sănătos, activitate în cadru căreia ne-am putut familiariza cu termenul și conceptul de nutriție, venit împreună cu avantajele și dezavantajele menținerii unui echilibru între ceea ce vedem zilnic în jurul nostru la nivel de alimentație și ce alegem să consumăm.

Proiect finanțat de Consiliul Județean Iași

„SPRIJIN INTEGRAT PENTRU VÂRSTNICI”

Prin proiectul „Sprijin integrat pentru vârstnici”, Centrul Diecezan Caritas Iași a dezvoltat și diversificat serviciile destinate persoanelor vârstnice. Personalul implicat în acest proiect a desfășurat activități cu un impact puternic asupra grupului țintă direct și asupra comunității. Organizația și-a consolidat rolul de actor implicat în acțiuni de intervenție la nivel local pentru diminuarea efectelor sărăciei și îmbunătățirea calității vieții persoanelor vârstnice.

Scopul principal a fost atins. Prin dezvoltarea serviciilor destinate persoanelor vârstnice din județul Iași, în vederea îmbunătățirii calității vieții, am combătut excluziunea socială și am crescut accesul la servicile socio-medicale.

La nivel regional, serviciile oferite persoanelor vârstnice și numărul de colaboratori implicați în rezolvarea problemelor comunității, au crescut, devenind astfel mult mai vizibili.

S-a creat o rețea a asociațiilor care au ca activitate specifică îngrijirea vârstnicilor. Scopul acestei rețele este de colaborarea și susținere reciprocă a  activităților socio-caritative desfășurate la nivel regional pentru persoanele vârstnice prin organizarea de cursuri, evenimente caritabile, sesiuni de informare, etc.

S-a îmbunătățit colaborarea cu actorii sociali importanți din județul Iasi care desfășoară activități în sprijinul persoanelor vârstnice și creșterea  gradului de informare a populației  privind drepturile persoanelor vârstnice și serviciile ce pot fi accesate în cadrul comunității.

Este final de proiect dar un început de drum. Un drum mai bun, mai vizibil și mai implicat în acțiuni de intervenție la nivel local pentru îmbunătățirea calității vieții persoanelor vârstnice.

Proiect finanțat de Consiliul Județean Iași

„SPRIJIN INTEGRAT PENTRU VÂRSTNICI

Vineri, 20 octombrie 2017, începând cu ora 15:00, la sediul Centrului Diecezan Caritas Iași am invitat aparținătorii persoanelor vârstnice și persoanele interesate de subiect la un antrenant seminar de informare privind îngrijirea la domiciliu a persoanelor imobilizate la pat sau la domiciliu, seminar derulat în cadrul proiectului finanțat de Consiliul Județean Iași„Sprijin integrat pentru vârstnici”.

« Noiembrie 2017 »