In data de 28 noiembrie 2018 s-a lansat  Metodologia de derulare a Concursului de planuri de afaceri,

Organizat în cadrul proiectului “AMIC - Acțiuni Multiple și Integrate pentru Comunitate”

Centrul Diecezan Caritas Iași inițiază și în acest an campania de strângere de fonduri

ÎNTOARCE-ȚI PRIVIREA SPRE CASĂ!

pentru a menține prezentă în rândul credincioșilor datoria de a fi alături de cei rămași acasă.

Programul „Servicii de Îngrijiri la domiciliu” dezvoltat de Centrul Diecezan Caritas Iaşi este parte a programului naţional cu acelaşi nume, al Confederaţiei Caritas România. Acest program este constituit dintr-o reţea de nouă centre regionale de îngrijire la domiciliu, care deservesc peste 30 de localități, printre care: Pârgărești, Faraoani și Valea Mare - județul Bacău, Roman, Săbăoani, Tămășeni și Sagna - județul Neamț, Iași, Iugani, Hălucești și Oțeleni- județul Iași, Suceva - județul Suceava și Huși - județul Vaslui, venind anual în sprijinul a peste 1200 de beneficiari.

Scopul Programului „Servicii de Îngrijiri la domiciliu” este acordarea serviciilor de asistenţă socială şi îngrijire medicală la domiciliu persoanelor care, prin condiţia lor fizică şi/sau psihică sunt izolate la pat sau la domiciliu.

Apelăm la înţelegerea şi bunăvoinţa credincioşilor din diaspora și îi rugăm să ofere ajutorul lor. Solicităm părinților parohi să mediatizeze campania de strângere de fonduri Întoarce-ţi privirea spre casă!, în rândul enoriaşilor români și a celor care doresc să se implice. Aceasta se va desfăşura în perioada 01 decembrie 2018 - 31 ianuarie 2019.

Donaţiile se pot realiza astfel:

- la biroul parohial, urmând ca sumele donate să fie depuse de către părintele paroh la sfârşitul campaniei în contul deschis special pentru această campanie;

- se pot face donaţii individuale prin bancă în conturile Caritas, cu mențiunea Întoarce-ți privirea spre casă!.

Cont în Lei: RO36 BRDE 240S V081 1911 2400, deschis la BRD GSG Sucursala Iași

Cont în Eur: RO94 BRDE 240S V068 8896 2400, deschis la BRD GSG Sucursala Iași

Cont în Lei: RO09 RNCB 0175 0336 1918 0001, deschis la BCR Sucursala Iași Str. Palat nr. 11, jud. Iași

Cont in Eur: RO52 RNCB 0175 0336 1918 0003, deschis la BCR Sucursala Iasi Str. Palat nr. 11, jud. Iași.

Vă mulţumim pentru disponibilitatea cu care veţi răspunde acestui apel caritativ!

Timpul sfânt al Adventului să vă inunde inimile cu iubire și generozitate!

Cu binecuvântare,

Petru Gherghel, Episcop de Iaşi

Pr. Egidiu Condac,

Director Centrul Diecezan Caritas Iași

În perioada 26 – 28 noiembrie a.c. s-a desfășurat primul modul al unui curs de formare a formatorilor pe tema doctrinei sociale a Bisericii Catolice, organizat de Confederația Caritas România, cu sprijinul Renovabis și cooperarea Katholische Sozialwissenschaftliche Zentralstelle (KSZ) din Germania.

Cursul a fost susținut de experți din Germania: Mons. Dr, Prof. Peter Schallenberg, director KSZ, Dr. Arnd Küppers, director adjunct KSZ si Mag. Theol. Lars Schäfers, cercetător asociat KSZ. Formatorii au abordat următoarele teme:„Justiție / Dreptate și iubire: Introducere în Doctrina Socială Catolică”, „Angajamentul personal și social: Iubirea în acțiune”, „Etica Doctrinei Sociale Catolice”, „Ecologia umana: justiția socială și față de mediu. Documentele suport pentru sesiunile de lucru, discuţii si analize pe text în grupuri au fost scrisorile enciclice papale: Deus caritas est, Caritas in veritate, Laudato si, Centesimus annus  și lucrarea DOCAT.

La curs au participat reprezentanți ai asociațiior Caritas diecezane/eparhiale din țară, Kolping Romania, Acțiunea Catolică și Seviciul Maltez de Ajutor, precum și un reprezentant al Conferintei Episcopilor din România și unul de la Facultatea de Teologie Romano-Catolică a Universității București. Cursul a avut loc la Mănăstirea Părinților Carmelitani Desculți de la Ciofliceni (Snagov).

Acest modul de formare este primul dintr-o serie de patru si reprezintă una din componentele proiectului FOCUS - Program de pregătire spirituală în Doctrina Socială a Bisericii Catolice pentru laici și preoți, angajați și colaboratori ai organizațiilor catolice din România implicați în activități socio-caritabile, implementat în perioada 1 noiembrie 2018 – 31 octombrie 2020.

Doina Crângașu,
Director executiv

Confederația Caritas România

PROGRAM CONSILIERE ANTREPRENORIALA

LOCATIE: Sediul Centru Diecezan CARITAS Iasi, Sararie, 134, Iasi

Invitam toti beneficiarii din cadrul proiectului, interesati in depunerea unui plan de afaceri si care doresc sa beneficieze de consiliere in elaborarea si finalizarea planului de afaceri, sa se prezinte la sediul CARITAS Iasi in vederea discutarii cu consilierii nostril.

Pentru detalii click aici.

« Decembrie 2018 »